Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Blog - Grudzień 2015

10 sposobów by zaimponować pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Data dodania 09.12.2015

Twoje CV, jeśli dobre, pozwoli Ci na rozmowę kwalifikacyjną z potencjalnym pracodawcą lub jego pracownikami. Jednak to nie CV, a Twoje zachowanie zdecyduje o tym czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji. Rozmowa jest okazją by "sprzedać" siebie i pozwolić zabłysnąć swojej osobowości! Najważniejszy jest fakt, by rozmowa zapadła rekruterom w pamięć, nie bój się wyróżnić z tłumu i zaprezentuj swoją wyjątkowość i coś, co odróżni Cię od reszty kandydatów.

Nie odpowiadaj pochopnie, postaw na klasyczny strój i kontroluj język ciała, którego używasz czasem nieświadomie (a zwłaszcza w nerwach!). Poznaj dziesięć wskazówek, dzięki którym wypadniesz lepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej!

 

1. BĄDŹ PRZYGOTOWANY

Przeczytaj informacje na temat firmy, do której się zgłosiłeś. Dowiedz się o jej działalności, celach, a także obowiązkach które będą na Ciebie czekać. Byłoby świetnie gdybyś wiedział kim jest osoba przeprowadzająca rozmowę i jaka jest jej rola w firmie. Im więcej tym lepiej!

2. UBIERZ SIĘ ODPOWIEDNIO

Chociaż książki nie ocenia się po okładce, a nasz wygląd nie powinien rzutować na nasze doświadczenie i umiejętności, zawsze lepiej dobrać swój strój do sytuacji, w której się znajdujemy. Prezentacja na rozmowie jest bardzo ważna, dlatego im mądrzej dobierzesz swoją garderobę tym lepsze wrażenie zrobisz na potencjalnym pracodawcy.

3. BĄDŹ PUNKTUALNY

Pojawienie się zbyt późno na rozmowie kwalifikacyjnej postawi Cię w złym świetle. Upewnij się, że wychodzisz z domu wystarczająco wcześnie, przeanalizuj drogę do wybranego miejsca i ewentualne przeszkody w postaci korków czy spóźnień komunikacji miejskiej. Pojawienie się 15 minut wcześniej jest wręcz rekomendowane - pokazuje, że jesteś osobą sumienną i potrafisz zarządzać swoim czasem.

4. WYŁĄCZ TELEFON

Nie ma nic gorszego podczas rozmowy o pracę niż pikające i hałasujące dźwięki telefonu. Zwłaszcza telefonu osoby, która stara się o pracę. Upewnij się zatem, że Twój telefon jest wyłączony lub przynajmniej wyciszony na czas Twojej rozmowy rekrutacyjnej.

5. BĄDŹ PEWNY SIEBIE

Pewna siebie postawa, mocny uścisk dłoni i czystość wypowiedzi na pewno zrobią wrażenie na Twoim rekruterze. Nie unikaj kontaktu wzrokowego i nie bój się mówić o swoich zaletach.

6. NIE ZAPOMINAJ O UŚMIECHU!

Szczery uśmiech pomoże przełamać pierwsze lody, a przyjazne nastawienie udowodni, że jesteś osobą, która panuje nad swoimi emocjami nawet w stresujących sytuacjach.

7. KONTROLUJ JĘZYK SWOJEGO CIAŁA

Język ciała jest bardzo ważny podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ mówi o Tobie bardzo wiele. Upewnij się, że siedzisz prosto, nie unikasz kontaktu wzrokowego i nie ignorujesz swojego rozmówcy rozglądając się po ścianach. Skup się i zdobądź tę pracę!

8. RÓB NOTATKI

Nie jest to spotykane zachowanie, ale na pewno będzie pozytywnie zauważone i być może zapamiętane. Robienie krótkich notatek podczas rozmowy pokaże, że przywiązujesz uwagę do tego co mówi rekruter i jesteś zainteresowany jego słowami.

9. PRZYNIEŚ KOPIĘ SWOJEGO CV

Zazwyczaj osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną posiadają wydruk Twojego CV lub też notatki dotyczące Twojej osoby. Nie zaszkodzi jednak, jeśli będziesz miał przy sobie kopię tego dokumentu. Jedną dla siebie i jedną dla rozmówcy - dzięki temu będziesz mógł odnosić się w rozmowie do konkretnych punktów.

10. NIE BÓJ SIĘ PYTAĆ

Wiele osób traktuje rozmowę kwalifikacyjną jak spowiedź. Siadasz, odpowiadasz na pytania i wychodzisz. Powinna ona jednak wyglądać jak dialog, a nie odpytywanie z życiorysu. Przygotuj sobie listę kilku pytań, a także zanotuj dodatkowe, które przyjdą Ci do głowy podczas rozmowy i nie bój się pytać. W końcu kto pyta nie błądzi! :)